ایران اسلامی و لرستان در آستانه یک رویدا و شکوه و عظمت مردمسالاری دیگر در برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی است.

از آغاز فعاليت مجلس و قوه مقننه در نظام جمهوري اسلامي ، استان ما لرستان غنی ولی محروم و فقیر تعریف شده شاهد حضور چهره ها و شخصيت هاي مختلفي در ادوار گذشته در صحن علني مجلس چه در مجلس قديم و جديد بوده است و نمايندگان  استان در مجلس در اين سالها تلاش کرده اند که اعتماد موکلان خود در حوزه هاي انتخابيه را جلب کنند و در جهت نيل به مطالبات و خواسته هاي قانوني و البته در برخي مواقع دشوار مردم حوزه انتخابيه گام بردارند.

مجلس شورای اسلامی باید خانه کارآمدها باشد. مقام معظم رهبری بارها در فرمایشات خود بر کارآمدی به عنوان یکی از ویژگی های شاخص خانه ملت تأکید فرموده اند. مجلس خانه ملت است و مسلما مردم در انتخاب خود با تأکید بر روی اصول و ویژگی ها تلاش خواهند کرد تا نمایندگانی کارآمد را به خانه خود بفرستند.

رویکرد عدالت جویانه نمایندگان مجلس و دفاع آن ها از این اصل مهم و اساسی همیشه مورد انتظار مردم بوده و هست و خواهد بود. از این که باید افرادی کارآمد و دلسوز با رأی مردم در مجلس دوازدهم صاحب صندلی بشوند تردیدی وجد ندارد و در این میان و تا روز برگزاری انتخابات، کاندیداهای احتمالی و طرفداران و هواداران آن ها ضمن گرم کردن تنور رقابتی سالم، باید اهتمام ورزند تا با پرهیز از تخریب و فضاسازی های بیهوده برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی تلاش نمایند.

با توجه به جايگاه ارزشمند و تاثيرگذار قوه مقننه و نيز اختيارات قانوني نمايندگان مجلس، سطح انتظارات مردم از نمايندگان خود در هر دوره و مقطع زماني افزايش يافته و نيازها و مطالبات اين مردم به روزتر و جدي تر شده است.
کمااينکه در اوايل انقلاب و دوران دفاع مقدس که هيچ گاه يک روز هم مجلس تعطيل نشده است، مطالبات و خواسته هاي مردم اين خطه از نمايندگان، موضوع و مسايل تقسيمات کشوري و موارد دفاع از کشور بوده و در مقطع ديگري از تاريخ انقلاب اسلامي ، اين خواسته ها تغيير يافت و مسايل توسعه و رشد هر منطقه بعد از دوران دفاع مقدس در دستور کار قرار گرفت و اينک که مطالبات اصلي و جدي مردم استان از کاندیدهای مجلس شفاف تر و جدي تر شده، مسايل بحران کم آبي و خشکسالي استان به دغدغه اي بين نمايندگان و شهروندان هم استاني تبديل شده است و هر روز شاهد پويايي و فعاليت و اظهار نظر نمايندگان استان در مجلس یازدهم در رابطه با اين موضوع هستيم.
فارغ از جناح بندي هاي سياسي نمايندگان استان در مجلس در طي اين 45 سال و یازده دوره بايد گفت که شناخت خواسته ها و انتظارات شهروندان موضوع مهمي است که متاسفانه فقط در ايام انتخابات جدي گرفته مي شود و بعد از انتخابات و راهيابي نماينده به مجلس، تا حدودي کمرنگ شده و دگر بار در آستانه انتخابات بعدي مسئله روز نمايندگان و دغدغه جدي آنها مي شود. در هر دوره از انتخابات مجلس شاهد برخي بداخلاقي هاي سياسي هستيم، اما يکي از مهم ترين مسايل در اين امر توجه به خواسته ها و انتظارات کساني است که نقش اول را در انتخابات نمايندگان مجلس دارند، يعني آحاد شهروندان هم استاني ! واقعيت اين است که گاه در نزاع ها و اختلاف سليقه هاي جناح هاي سياسي نقش شهروندان بسيار کمرنگ شده و يا به طور کلي خذف مي شود، هر چند که هر گروه و جناحي در تصديق سخنان خود از واژه مردم بهره مي گيرد، اما طبيعي است که پشت اين واژه، خواسته هاي واقعي مردم وجود ندارد.
آحاد شهروندان هم استاني از نمايندگان مجلس، انتظار دارند که با شناخت خواسته ها و انتظارات آنها به دنبال منافع شخصي، حزبي و گروهي خود نباشند و با وحدت و همدلي با ساير نمايندگان از جمله نمايندگان استان و حتي مسئولين کشوري و استاني در جهت رفع معضلات و تلاش در جهت ارتقا» و توسعه منطقه و حوزه انتخابيه تلاش کنند. مردم از نمايندگان مجلس، انتظار ندارند که با بيان برخي اظهارات بي مورد، شان و جايگاه مجلس به ويژه نماينده اظهار نظر کننده و حوزه انتخابيه وي، دستمايه کم لطفي ديگران شود و با اين اقدامات جلوي پيشرفت و توسعه منطقه و حوزه انتخابيه گرفته شود.
يک کاندیدامجلس، نماينده قانوني همه موکلان حوزه انتخابيه خود است، چه کساني که به وي راي داده اند و چه کساني که در انتخابات فرد ديگري به غير از وي را انتخاب کرده اند لذا بهتر است کهنامزد های انتخابات استان در مجلس دوازدهم با توجه به وظايف و اختيارات خود، بتوانند براي ملت و حوزه انتخابيه خود موثر و تاثيرگذار باشند و در جهت توسعه، آباداني و عمران منطقه خود با حفظ بسياري از جهات، تلاش کنند و وضعيت طوري نگردد که در طول سه سال کمتر فعال بوده و در محافل شرکت نمايند ولي در سال آخر و ايام انتخابات حضورشان پررنگ شود و از کارهاي نکرده و فعاليت هاي انجام نشده و بر زمين مانده خود بيلان و آمار کاري بدهند و فقط به دنبال جذب آراي مردم و تصاحب کرسي مجدد مجلس باشند که در اين ميان مردم و شهروندان هم استاني ما هوشيار و  فهيم هستند و تمام فعاليت آنها را رصد کرده و در زمان مناسب پاسخ مطلوبي را به آنها خواهند داد.

به برکت انقلاب اسلامی انتخابات به عنوان  بزرگ ترین جلوه مشارکت سیاسی از زمان پیروزی انقلاب تاکنون به طرز باشکوهی برگزار شده است. انتخابات در جمهوری اسلامی ایران مثل صحنه جنگ و دفاع مقدس، راهپیمایی و حمایت از انقلاب و … صحنه حضور، مظهر وحدت و نماد همدلی است.

شرایط سیاسی منطقه و مقاومت و ایستادگی مردم متعهد و انقلابی ایران اسلامی در برابر دشمنان قسم خورده نظام، برای انتخابات اسفند ماه سال جاری حساب جداگانه ای باز کرده است . مسلما ملت قهرمان با درک اهمیت موضوع با تمام وجود در انتخابات حضور خواهند داشت تا بار دیگر در سایه وحدت و یک دلی گوشه هایی از پایبندی به نظام و اطاعت از ولی امر مسلمین را به جهانیان نشان بدهند.

بدون شک همه افرادی که با احساس تکلیف و در راستای خدمت بی منت به مردم و جامعه اسلامی وارد رقابت انتخابات مجلس خواهند شد در گام نخست برای رونق بخشیدن به شور و نشاط انتخابات ، فراهم کردن زمینه مشارکت حداکثری را در دستور کار قرار خواهند داد.

اگر باشند کسانی که در این ارتباط بر خلاف خواسته مردم حرکت کرده و یأس و ناامیدی را ترویج نمایند با جواب دندان شکنی از سوی مردم همیشه در صحنه مواجه می شوند.

داشتن شناخت کافی  از حوزه های مختلف فرهنگی ، سیاسی و نظامی و آگاه بودن به نیاز های روز مردم در حوزه انتخابیه و یا در کل کشور یکی از ویژگی های مهم کاندیداهای احتمالی مجلس می تواند باشد.

کاندیدایی که وجب به وجب حوزه انتخابیه را بشناسد و با روحیه ساکنین مناطق مختلف حوزه آشنایی کامل داشته  و با آن ها زندگی کرده و  مشکلات و خواست شان را با تمام وجود احساس بکند تا حد بسیار زیادی می تواند در برآورده کردن انتظارات و نیازهای مردم اقدامات مؤثر انجام بدهد.

برخورداری از پیشینه مطلوب اجرایی و داشتن کارنامه ای مشخص و معین ، تضمینی برای موفقیت یک کاندیدا برای جلب اعتماد مردم محسوب می شود. آشنایی با زیر و بم مدیریت در دستگاه های مختلف و در سطوح بالای مدیریتی و در خدمت مردم بودن پارامتری حیاتی برای موفقیت یک منتخب مردم به شمار می رود.

برای کاندیدایی که می خواهد برای جلب اعتماد مردم در عرصه انتخابات مجلس برنامه ریزی نماید داشتن اطلاعات کافی از توفیقات و عدم توفیقات برنامه های توسعه و علل و عوامل موفقیت و ناکامی از ابزار اولیه محسوب می شود.

شناخت از نیازهای روز مردم و آشنا به درد و رنج مردم و لمس مشکلات آن ها  از دیگر پارامترهای مورد نیاز برای یک کاندیدای مجلس می باشد.

کاندیدایی که در طول سال ها مسئولیت در حوزه انتخاباتی حضور داشته و با مردم ارتباط نزدیک و صمیمانه دارد در صورت انتخاب می تواند به موقع و به درستی برای برطرف کردن مشکلات و برآوردن نیازهای منطقی و اساسی برنامه ریزی کرده و شب و روز دوندگی کند.

دیدایی که سال ها برای رفع عقب ماندگی های استان تلاش کرده  می تواند برنامه های خود را در کسوت نمایندگی مردم ادامه بدهد و با مدد گرفتن از آگاهی های قبلی، بدون از دست دادن زمان در راستای تأمین نیازهای منطقه گام بردارد.

و در نهایت اگر کاندیدای نمایندگی مجلس شورای اسلامی در پست های حساس انجام وظیفه کرده و با مجلس همفکری های صمیمانه داشته و کاملا به بحت قانونگذاری و نظارت بر امور آگاه بوده باشد می تواند برای هر منطقه نماینده ای مطمئن، کارآ، قابل اعتماد و فعال باشد.

یاداشت :امیر محمود داودی نژاد