پروژه ورزشگاه ۱۵ هزارنفری خرم‌آباد بعد از سال‌ها تعطیلی حالا به ایستگاه بهره‌برداری رسیده و قرار است در سفر دوم رئیس‌جمهور به لرستان افتتاح شود.

ورزشگاهی که تا به امروز کار ساخت استادیوم ۱۵۰۰۰ نفری و سالن سرپوشیده دومیدانی اش به اتمام رسیده این استادیوم تا پایان دولت یازدهم و دوازدهم ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت با آغاز دولت سیزدهم تلاشها برای تکمیل و به سرانجام رسیدن این پروژه که قطعا در افزایش سرانه ورزشی و رفع کمبود فضاهای ورزشی نقشی موثر در توسعه ورزش استان ایفا خواهد نمود از سر گرفته شد زیویار استاندار و مسئولان ورزش استان طی بازدیدهای میدانی و برگزاری جلسات مختلف چه در استان چه در مرکز موفق به تخصیص اعتبار جهت تکمیل این مجموعه شدند.

امروز پس از گذشت دو سال از دولت سیزدهم ساختار فیزیکی ورزشگاه و ابنیه های آن تکمیل و به مرحله بهره برداری نزدیک و نزدیک‌تر شده است و استادیوم ۱۵۰۰۰ نفری شهر خرم‌آباد در آستانه بهره‌برداری قرار گرفته است اما علی رغم اینکه این پروژه قرار است در سفر دوم دولت به استان افتتاح و به بهره برداری برسد فارغ از اینکه به نظر می رسد طرح اولیه آن ایرادات اساسی داشته و نیمی از استادیوم خالی از سکوی تماشاگران است نقایصی نیز دارد که این ورزشگاه را قدری از شرایط مسابقه و میزبانی و حتی افتتاح دور نگه داشته است.

ورزشگاه خرم‌آباد کی افتتاح می‌شود؟

باتوجه به اینکه از دو سال پیش تاکنون بحث واگذاری ورزشگاه به بخش خصوصی در قالب ماده ۲۷ مطرح شده هر بار با موانع و ایراداتی مواجه و مانع از تعیین تکلیف واگذاری می گردید که با آمدن وحید والی‌زاده مرادی در راس مدیریت ورزش استان ۲ موضوع مهم و قفل شده این پروژه یعنی واگذاری در قالب ماده ۲۷ و تجهیز و تکمیل استادیوم بیشتر از گذشته پیگیری و دنبال شد بطوریکه حتی در ایام تعطیلات ورزش و جوانان استان تعطیلی نداشت و رایزنی ها جهت به سرانجام رساندن پروژه توسط سرپرست جوان و با انگیزه ورزش استان با حمایت استانداری و همراهی و مساعدت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان به سرانجام رسید و بالاخره پس از دو سال مشکلات و موانع مجوز ماده ۲۷ این پروژه توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان برطرف و به مرحله چاپ فرآخوان ارجاع شد و قطعاً ظرف یکی دو ماه آینده بخش خصوصی جهت نگهداری بلندمدت این پروژه آن را در اختیار خواهد گرفت .

ورزشگاه خرم‌آباد کی افتتاح می‌شود؟
اما با توجه به حضور خیبر خرم‌آباد در لیگ یک فوتبال که یکی از بختهای اصلی صعود به لیگ برتر است این ورزشگاه نیز بایستی طبق استانداردها و معیار های فدراسیون فوتبال تجهیز و تکمیل گردد تا تاییدیه های لازم را جهت میزبانی در رقابت های فصل آتی دریافت نماید .

در همین راستا و در روز تعطیل ۱۲ فروردین ماه معاونت عمرانی استانداری ، مدیرکل دفتر فنی و مالک باشگاه خیبر خرم آباد و مدیرکل بازرسی استانداری به دعوت والیزاده مرادی که بدرستی می داند این ورزشگاه در شرایط موجود شرایط میزبانی را نخواهد داشت بازدیدی میدانی از ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفری داشتند تا ضمن شناسایی دقیق نقایص برای رفع آنها چاره اندیشی گردد.

مخزن آب ورزشگاه ، سیستم های صوتی و روشنایی ، گازرسانی مجموعه ، راههای دسترسی ،مقاوم سازی دیواره های اطراف ورزشگاه ، تجهیز رختکن ها و کاشت مجدد چمن از جمله اساسی ترین نقایص استادیوم میباشند که در این بازدید شناسایی و طبق اعلام و قول احمدرضا دالوند معاونت عمرانی استانداری لرستان مقرر شد جاده دسترسی به ورزشگاه از مسیر بام خرم آباد به ورزشگاه که کمتر از ۲ کیلومتر است احداث و متصل گردد دالوند تاکید کرد : در مسیر جاده دسترسی به ورزشگاه ،چنگلکاری ، اقامتگاه و سکوهای استراحت ، روشنایی و مبلمان احداث خواهد گردید و جاده دسترسی به ورزشگاه به تفرجگاه مهمی در خرم آباد تبدیل خواهد شد.

وی همچنین گفت: در خصوص ساخت مخزن آب مجموعه که از اولویتهای ما محسوب می گردد در یک جلسه با مدیرعامل آبفا استان تعیین تکلیف خواهد شد و بسرعت ساخت مخزن آغاز می گردد.

معاون استاندار لرستان تاکید کرد : در جلسه هماهنگی نهایی که روز چهارشنبه ۱۴ فروردین ماه تشکیل خواهد شد سرمایه گذار طرح پیشنهادی خود بهمراه زمان بندی مشخص را مطرح نمایند و تلاش می کنیم در اسرع وقت کار واگذاری صورت پذیرد.

احسان ناصر رییس هیات مدیره باشگاه خیبر نیز از آمادگی ۳۰۰ میلیارد تومانی جهت سرمایه گذاری در این پروژه خبر داد و افزود : در صورت واگذاری این مجموعه به باشگاه طبق برآورد و مطالعاتی که صورت گرفته رقمی در حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفری هزینه خواهد شد تا یک استادیوم مدرن مطابق با استانداردهای روز مهیا گردد.

ناصر ادامه داد: در صورتی که شرایط مهیا گردد و مجموعه کاملا در اختیار باشگاه قرار گیرد با استفاده از توان و ظرفیت مهندسی شرکت ظرف ۳ ماه کلیه برنامه ها و طرح توسعه ورزشگاه که مهمترین آنها چمن استادیوم است اجرا خواهند شد .

مسعود عبدی مالک باشگاه خیبر نیز در این بازدیدگفت : بعنوان فرزند لرستان وظیفه دارم هر کمکی در راستای توسعه زیرساختهای ورزشی برای استان انجام دهم بنابراین در ۲ ماه گذشته بیشترین وقت و انرژی را در این رابطه در استان گذاشتم .

وی افزود : با همیت و پیگیری که از والیزاده مرادی سرپرست ورزش و جوانان استان مشاهده شده و حمایتها و دغدغه هایی که مسئولین استان خصوصا استاندار و معاون عمرانی دارند امیدواریم مشکلات زیرساختی و واگذاری ورزشگاه برطرف گردد .

عبدی ادامه داد: طرح جامع و کامل برای تجهیز و نگهداری ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفری آماده است و تصمیمات خوبی در بازدید ۳ ساعته معاون عمرانی اتخاذ گردید که امیدواریم خیلی زود تحقق و اجرا گردند تا هواداران پرشور خیبر لذت صعود به لیگ برتر و همچنین لذت میزبانی در خرم آباد را بچشند .

مالک باشگاه خیبر اظهار داشت: پس از طی روند قانونی و طبیعی پروسه ماده ۲۷ که بخش زیادی از مشکلات آن برطرف شده انشااله جزییات طرح توسعه ورزشگاه که در آن بحث ساخت هتل در راستای اقامت بازیکنان نیز پیش بینی شده و جز الزامات میباشد اطلاع رسانی می گردد.

بهرحال آنچه مسلم است این پروژه که بزرگترین طرح ورزشی استان لرستان بشمار می رود با داشتن نقایصی در آستانه بهره برداری قرار دارد که بایستی در کوتاه ترین زمان نسبت به رفع نقایص اقدام گردد پس افکار عمومی و خصوصاً جامعه ورزشی استان منتظر می مانند که آیا وعده های مسئولان در خصوص واگذاری و رفع کامل نقایص این پروژه محقق خواهد شد یا بهره برداری از این مطالبه مهم ورزش استان همچنان در مسیر کند خود پیش خواهد رفت .

لازم به ذکر است کارفرمای این پروژه وزارت راه و شهرسازی و مجری آن سازمان مجری ساختمانها و تاسیسات دولتی و خصوصی می باشد که قرار است بزودی در قالب تحویل موقت تحویل وزارت ورزش و اداره کل ورزش و جوانان استان گردد.

منبع :خبر انلاین