لرستان به واسطه دارا بودن  آب وهوا چهار فصل و زمین های زراعی ٬مراتع وباغات بکر سر آمد بسیاری از استان ها در صنعت پرسودکشاورزی  بوده ومی تواند با تولید ثروت واشتغال حلقه مفقوده سالها انزوا این صنعت را با مدیریت جهادی واستفاده ازظرفیت اقتصاد مقاومتی وتولید پایداربه توسعه ورسیدن به شرایط مطلوب سوق دهند.

ولی علیرغم این همه ظرفیت خدادادی گویی مدیریت سازمان جهاد کشاورزی برنامه ی مدون برای توسعه ظرفیت ها ندارد.

لرستان ظرفیت های بسیاری در بخش کشاورزی برای صادرات وبرند سازی  دارد و با توجه به نزدیکی به مرزهای مشترک ما میتوانیم با ایجاد زیر ساختها وجایگاه اجرایی آن با کمک تشکل ها و بخش خصوصی و تعاونی سهم بسزایی از صادرات استان را داشته باشد که متاسفانه در این بخش هم بسیار ضعیف عمل شده است.

وجودظرفیت های بی نظیر محصولاتی صاداراتی همچون انار منطقه تنگ سیاب کوهدشت٬ ُانجیر سیاه پلدختر٬سیب قرمز بروجرد والشتر وعسل وحبوبات مناطق مختلف لرستان  اما از آنجایی که برندسازی برای آن‌ها صورت نگرفته است می‌بینیم که در بازارهای داخلی و خارجی نامی از آن‌ها وجود ندارد و در برخی موارد نیز شاهد عرضه آن‌ها با نام دیگر استان‌ها هستیم، وبه گواه صاحبان نظر وکارشناسان این حوزه نخود مرغوب تولید لرستان اکثراً با برند کرمانشاه به بازار شده و یا صادر می‌شود و انار سیاب کوهدشت نیز معمولا بنام انار ساوه روانه بازار می‌شود.

عدم برندسازی محصولات کشاورزی موجب شده دسترنج کشاورزان لرستانی به کام دلالان باشد و این موضوع در عدم رونق تولید این محصولات و توسعه کشاورزی در این استان نقش مهمی داشته است.

بخش کشاورزی (به معنای عام شامل زراعت، باغبانی، دامپروری، منابع طبیعی، شیلات، صنایع غذایی و….) در شمار مهم‌ترین و بنیادی‌ترین بخش‌های اقتصادی و نقش آفرین در سطح جهان به ویژه کشور ماست.

((امنیت غذایی)) و ((ایمنی یا سلامت غذا)) از برجسته‌ترین رسالت‌ها و وظایف قانونی مصوب وزارت جهاد کشاورزی تعریف و در نظر گرفته شده است بنابراین باید بر اساس وظیفه قانونی و رسالت دینی و ملی، تمام توان و امکانات این وزارتخانه و سازمانهای مدیریتی آن‌ در راستای برآوردن دو هدف یاد شده سامان‌دهی به کار گرفته شود. اینکه این وزارتخانه چه مقدار و با چه کیفیتی به این دو جامه عمل پوشانده است و علل و عوامل بازدارنده‌ای که پیش روی آن‌ها قرار داشته و دارد چیست؟ چگونه می‌توان سرعت پیشروی را افزایش داد و تنگنا‌ها را از پیش‌رو برداشت از وظایف اصلی سیاست‌گذاران و مدیران ارشد مرتبط با حوزه کارکرد این وزارتخانه است.

اکنون نزدیک به  دو دهه از پیدایش و تولد وزارت جهاد کشا ورزی از ادغام دو وزارتخانه ((کشاورزی)) و ((جهاد سازندگی)) می‌گذرد.

آیا نباید از دیدگاه‌ها و نظرات اندیشمندان و کار‌شناسان صاحب فکر و اندیشه و دلسوز بهره گرفت و نسبت به میزان دستیابی به اهداف و رسالت‌های قانونی و موانع پیش روی آن درنگ، تامل و چاره‌اندیشی نمود؟

و سازمانی هوشمند و کارآمد‌تر طراحی و به چالش بی‌موجود پاسخ دهد؟

از آنجایی که استان لرستان به واسطه شرایط اقلیمی و قرار گرفتن در بین استان‌های پر بارش و پر آب ایران و داشتن خاک حاصلخیز دارای ظرفیت‌های بی‌بدیلی در حوزه کشاورزی است، با اجرای درست سیاست‌های اقتصاد مقاومتی می‌توان بخشی از عقب ماندگی‌های اقتصادی در این استان را مرتفع کرد.

موفقیت در حوزه کشاورزی اما مستلزم برنامه ریزی مناسب و فراهم کردن برخی ملزومات است که این کار در وهله اول بر عهده مسئولان و در مرحله بعد توسط کشاورزان و بخش خصوصی می‌بایست صورت گیرد.

اکنون با اندکی درنگ می‌توان دریافت کشاورزان در جای‌جای سرزمین لرستان، روزگار سخت و بسیار دشواری را از سر می‌گذرانند

آیا به راستی بدون توجه جدی به چالش‌ها و تنگناهای نوپدید و بی‌توجه به آینده‌نگری و آینده ‌پژوهشی در کارکرد‌ها و دستاوردهای بخش کشاورزی می‌توان در برابر بحران‌ها و موانع یارای مقاومت و پایداری داشت؟

هرگونه تاخیر نیز وقت کشی و بهره‌گیری نامناسب از فرجه زمانی به ویژه با توجه به حوزه کاری کشاورزی و سروکار آن با موجودات زنده کوتاهی و بی‌عملی یا غفلت ازاین معنا می‌تواند گناهی نابخشودنی و آسیب‌های جبران ناپذیری در پی داشته باشد صاحب نظران علم مدیریت، راهبرد (استراتژی)، را روح و جان رئیس سازمان دانسته و وجود برنامهٔ راهبردی و چشم‌انداز را جهت نما و قلَهٔ تلاش‌ها و اهداف‌های سازمان دانسته‌اند.

اکنون با اندکی درنگ می‌توان دریافت کشاورزان در جای‌جای سرزمین لرستان، روزگار سخت و بسیار دشواری را از سر می‌گذرانند تامین به موقع نهاده‌های ضروری، (مانند انواع کود شیمیایی، بذر، نهال، سوخت مورد نیاز و….) نبود

دسترسی آسان بهره‌برداران به تسهیلات بانکی کم‌بهره، نبود نظام جامع بیمه کشاورزان و کشاورزی، وجود نوسان شدید در قیمت‌های خرید و فروش محصولات تولیدی، نبود شبکه رسانه‌ای سراسری، توانمند، روزآمد و کارساز در رسانه‌های ملی یا غیر آن در راستای توانمندسازی بهره‌برداران و پاسخگویی به نیاز‌ها و چالش‌های بهره‌برداران، تربیت نیروی انسانی متخصص نامتناسب با ظرفیت‌ها و محدودیت‌ها واقعی‌بخش و شاید بیش و پیش از همه نبود مرکز یا ساختاری راهبردی، فرابخشی و ناظر، هادی و پایشگر فعالیت‌های بخش از جمله بیم‌ها و چالش‌های جَدی فراروی کشاورزی و کشاورزان (بهره‌برداران) است از سوئی وجود صد‌ها کار‌شناس مجرب، دلسوز، وفادار به منافع کشور به‌ویژه لرستان مرکز علمی- پژوهشی و تجربیات (ناکامی و کامروایی) فراوان سازمان‌های علمی پژوهشی و اجرایی در بخش خصوصی و دولتی و منابع خاک آب و تنوع زیستی از جمله امیدهایی است که باید و می‌تواند ما را از تنگناهای موجود رهایی بخشد.

عزم ملی و همت بلند در راستای شناخت وضع موجود و اقدام در راستای پیشرفت علمی پایداربخش کشاورزی، می‌تواند گام بلند و ماندگاری در جهت تحقق آرمان مقدس حمایت از تولید ملی و کار وسرمایهٔ ایرانی باشد

و خلق حماسهٔ اقتصادی وتولید پایدار مد نظر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی و پاسخ به تکلیف و مگرش دینی و ملی باشد. درنگ امروز و نبود تلاش مجاهدانه، دلسوزانه، عالمانه و مبتنی بر خرد و دانایی جمعی ما می‌تواند مایه رنجش خاطر، بی‌انگیزگی و دل آزردگی هرچه بیشتر تولیدکنندگان و تلاشگران حقیقی عرصه کار و تولید گردد.

با توجه به بازه زمانی کشت و کار محصولات زراعی به‌ویژه گندم و جو در مناطق شمال و شمال شرق استان و وضعیت اراضی کشاورزی (دیم بودن غالب استان) باید با همتی مضاعف و عزمی جزم ‌تر، آستین‌های ارادت به کانون تولید و تلاش را بالا زد و با امید بیکران به الطاف الهی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های مادی وعنوی استان و تدبیری شایسته و در پی آن دیگر مناطق استان به‌ویژه جنوب و جنوب غربی مایه خشنودی پروردگار و افزایش رضایت و اعتماد مردم عزیزمان را فراهم نموده به راستی «قدر وقت ار نشناسد دل و کاری نکند بس مکافات کز حاصل ایام