مدیرکل ارشاد لرستان با بیان اینکه برنامه های هفته کتاب و کتابخوانی باید مردم محور باشد،بر ضرورت هم افزایی دستگاه های فرهنگی برای ترویج فرهنگ کتابخوانی تاکید کرد‌

به گزارش صدای منتقد «اعظم روانشاد» در جلسه هماهنگی سی و یکمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی،با اشاره به نامگذاری بیست و چهارم آبان ماه به روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار،اظهار کرد:این روز به برکت شهادت علامه طباطبایی مفسر و متفکر بزرگ قرن پیش و فعالیت های ایشان در حوزه کتب قرانی به این عنوان نامگذاری شده است.

وی ادامه داد:هرساله با توجه به سیاست های خانه کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی،برنامه های هفته کتاب اعلام می شود و طبق روال سال های گذشته،ستاد استانی هفته کتاب با حضور دستگاه های مرتبط برگزار می شود و برنامه های مشترکی بر اساس سیاست های خانه کتاب وزارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می دهیم.

روانشاد با بیان اینکه اداره کل ارشاد نیز این سیاست ها را به همه دستگاه ها ابلاغ می کند،گفت:در حوزه فرهنگ یکی از مهمترین شاخص ها،کتابخو انی است و ضرورت دارد تا با هم افزایی و همگرایی هرچه بیشتر بین دستگاهی،نقش پررنگی برای گسترش این چتر فرهنگی داشته باشیم و هم افزایی های این بخش را قوت ببخشیم.

وی اضافه کرد:در این راستا باید از ظرفیت همه دستگاه های فرهنگی استفاده کنیم و قطعا در صورتی می توانیم کار موثر و ملموس در حوزه کتاب ارایه نماییم که همه ظرفیت ها تجمیع شود و از همه آنها نیز بهره گیری کرد.

مدیر کل ارشاد لرستان با اشاره به اینکه برنامه های هفته کتاب به دو صورت برگزار می شود،اظهار کرد:طبق روال مرسوم،هر دستگاه موظف به انجام تکالیف درون سازمانی در این حوزه است که پس از ارایه گزارش به اداره کل فرهنگ و ارشاد استان،عملکرد دستگاه بعد از هفته کتاب در جلسه شورای فرهنگ عمومی مطرح می شود،از بهترین دستگاه ها تجلیل می شود.

وی ادامه داد:مدل دوم،راهکار همراه با هم اندیشی است که البته این رویکرد بیشتر مدنظر ماست تا از اثرگذاری بیشتری هم برخوردار باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان تاکید کرد:برنامه های اجراشده براساس سیاست های ابلاغ شده سی و یکمین دوره کتاب جمهوری اسلامی باید برنامه هایی قابل لمس و مردم محور باشد و در این راستا نیز باید برنامه های میدانی اجرا شود تا مردم احساس کنند هفته کتاب است.

روانشاد با بیان اینکه شعار هفته کتاب امسال «شعار آینده خواندنی است» نمایشگاه کتاب اردیبهشت ماه جاری می باشد،گفت:این شعار در همین راستا و به گونه ای طراحی و نامگذاری شده تا تولید محتوی گفتمانی در طول سال، در حوزه کتاب انجام بگیرد.

روانشاد افزود: این شعار نیز در راستای مردمی بودن برنامه های کتاب در هفته کتاب نیز مدنظر قرار دارد.

وی با تاکید بر برگزاری برنامه های قابل اجرا در سطح شهر،ادامه داد:تمامی برنامه ها نیز باید مبتنی بر ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی باشد و البته باید از قالب های مختلف هنری و فرهنگی،برای هفته کتاب استفاده کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اشاره به ضرورت برگزاری نشست های تخصصی و ترویجی در همه حوزه های دانشگاهی،مساجد،موسسات فرهنگی و حلقه های میانی،گفت:با توجه به تاکید دولت سیزدهم بر اجرای برنامه های کلان فرهنگی توسط موسسات فرهنگی و سازمان های مردم نهاد؛ بخصوص موسساتی که در حوزه کتاب فعال هستند ،لازم است که برنامه های این هفته را به موسسات واگذار کنیم تا شاخص های مردمی بودن و مردمی سازی در همه برنامه ها،لحاظ شود.

روانشاد بر برگزاری و اجرای برنامه هایی از جمله میزبانی پیشکسوتان حوزه کتاب یا اجرای طرحی همچون عصر کتاب،تاکید واظهار کرد:باید تلاش کنیم اگر پیشکسوتی کتابی تهیه کرده،علاوه بر رونمایی مورد تجلیل و معرفی نیز قرار بگیرد‌.

وی خاطرنشان کرد:لازم است که آیین رونمایی کتاب های پیشکسوتان با حضور دستگاه های فرهنگی،انجام شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در حوزه کودک و نوجوان،گفت: لازم است،در سطح مدارس و کانون های فرهنگی مساجد نیز در این هفته زمینه همراهی و ترغیب، کودکان و نوجوانان، فراهم گردد.

روانشاد با بیان اینکه پوشش برنامه های ستاد هفته کتاب در صداوسیما، فضای مجازی و رسانه ها بسیار ضروری است،عنوان کرد:همچنین لازم است تا از برگزاری برنامه های تکراری،پرهیز شود مگراینکه برنامه هایی در گذشته بازخورد مثبت داشته اند و تکرار آنها آسیبی در حوزه کتاب و کتابخوانی نداشته باشد.

خبرنگار /سجادجوانمرد