معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استاندار لرستان با اشاره به اهمیت نقش هنر در  تبیین واقعه عاشورا گفت: هنر، ابزار تبیین واقعه عاشوراست.

به گزارش صدای منتقد؛ احسان یاوری روز دوشنبه بیستم شهریورماه در آئین اختتامیه نخستین سوگواره عاشورایی چلچراغ در تالار شهید آوینی مجتمع فرهنگی هنر ارشاد خرم‌آباد با اشاره به این که مقوله عاشورا و کربلا در جان و دل شیعیان و تمام آزادگان جهان ریشه دارد، بیان کرد: عاشورا یک مقوله بزرگ و عظیم است که درک آن دشوار بوده و آنچه می‌تواند بیان لطیفی از مقوله عاشورا باشد و آن را تبیین کند ابزار هنر است.

معاون استاندار لرستان افزود: هنر برآمده از ذوق بی‌آلایش انسانی است و این ذوق می‌تواند به درستی واقعه عظیم عاشورا را به تصویر بکشد.

وی اظهار کرد: در حقیقت یکی از دلایلی که باعث شده در طول ١٤٠٠‌سال هنر عاشورایی زنده بماند نو‌آوری‌ها و خلاقیت‌های هنرمندان عاشورایی بوده است و این راه هرگز متوقف نمی‌شود.

یاوری با اشاره به این که مقوله هنر خدمت بسیار بزرگی به ترویج فرهنگ عاشورایی کرده است افزود: اگر امروز می‌خواهیم در حوزه ترویج فرهنگ عظیم عاشورا فعالیت داشته باشیم باید از ابزار هنر استفاده کنیم چرا که هنر می تواند این واقعه عظیم را به خوبی به تصویر بکشد.

معاون استاندار با تاکید بر این که تمام عرصه‌های هنر می‌توانند جلوه‌گر و بیانگر فرهنگ عاشورا باشند، بیان کرد: در تبلیغ فرهنگ عاشورا صرفا نباید به شعر و مداحی توجه کرد، بلکه علاوه بر آن فیلم‌نامه، نمایش‌نامه، نقاشی، خطاطی و … ابزارهای بسیار ارزشمندی هستند که می‌تواند در این مسیر موثر باشند.

یاوری ارسال هزار اثر به سوگواره چلچراغ را موجب خرسندی و مباهات دانست و افزود: ذوق و هنر متعهدانه مردمان لرستان همچون آبشارهای این استان جاری و ساری است و هنرمندان شرکت‌کننده در این سوگواره علی‌رغم تمام مشکلات و دغدغه‌ها تعهد خود را فراموش نکردند.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان همچنین فرهنگ عاشورا را تضمین‌کننده هویت ما دانست و گفت: عموماً دیده شدن به هزینه کردن نیست، بلکه در دستگاه امام حسین(ع) به گمنامی، اخلاص و تعهد هنرمندانه است.

وی در پایان اظهار کرد: امیدواریم با حمایتی که از این‌گونه برنامه‌ها صورت خواهد گرفت شاهد جلوه‌گری این برنامه‌ها در سال‌های آینده باشیم.

این مراسم با حضور  معاون سیاسی، امنیتی، اجتماعی استاندار لرستان، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری لرستان، مدیرکل فرهنگ و ارشاد لرستان، معاونین این اداره کل، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس لرستان و برگزیدگان این جشنواره در تالار شهید آوینی خرم‌آباد برگزار شد.

انتهای پیام

خبرنگار :امیر محمود داودی نژاد