مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان گفت:اجرای طرح مدرسه تابستانه مهارت، با هدف تربیت دانش آموزان ماهر و خلاق در استان اجرا می شود.

به گزارش صدای منتقد؛ معتمدی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان، از اجرای طرح مدرسه تابستانه مهارت از 15 تیرماه لغایت 15 شهریورماه در مراکز آموزش فنی و حرفه ای سطح استان خبر داد.

مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان لرستان گفت: یک نهضت ملی و اراده جمعی برای اجرای مهارت آموزی در کشور شکل گرفته که ابتدا نوجوانان و سپس سایر گروه ها را دربرمی‌گیرد. نهضتی که هدفش، هویت بخشی به افراد، اشتغال پایدار، کاهش بیکاری و رفع معضلات اجتماعی است.

وی بیان کرد: نیاز سنجی ها در سطح استان حاکی از این نکته است که کمتر جوان خلاق ماهری بدون شغل می ماند، بنابراین با هدایت تحصیلی نظری و ترکیب آن با مهارت های نوین مورد نیاز بازار کار شرایط احراز شغل متناسب با توانایی و استعداد فردی فراهم می شود و با رشد اشتغال در استان از مهاجرت جوانان بومی نیز جلوگیری خواهد شد.

معتمدی ضمن اشاره به تفاهم نامه هفتگانه ملی که با مشارکت کمیته امداد امام خمینی(ره)، وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، وزارت آموزش و پرورش، دانشگاه آزاد اسلامی، سازمان بسیج سازندگی، صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، گفت: همزمان با سراسر کشور،  اجرای طرح مدرسه تابستانه مهارت،  بمنظور استفاده از فرصت مغتنم تابستان و غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان با هدف تربیت دانش آموزان ماهر و خلاق در استان اجرا می شود.

معتمدی با تاکید بر ترویج و توسعه فرهنگ مهارت آموزی و کارآفرینی از جمله  اهداف اجرای این طرح را، توسعه و تقویت فرهنگ کار و مهارت آموزی، ایجاد زمینه مناسب شناسایی استعدادهای مهارتی دانش آموزان و کمک به هدایت تحصیلی آنان، کمک به خلاقیت و نوآوری و رشد مهارت های کسب و کار در دانش آموزان، عنوان کرد.

وی در ادامه افزود: از جمله دیگر اهداف اجرای طرح ایجاد زمینه مناسب برای شناسایی استعدادهای مهارتی بازماندگان از تحصیل و کمک به هدایت تحصیلی و شغلی آنها، استعدادسنجی، رغبت سنجی و سنجش الگوی شخصیتی و تعیین مناسبترین شغل متناسب با ویژگی های فردی متقاضی، معرفی ظرفیت های اشتغال موجود در جامعه، مشاغل آینده و آینده مشاغل، آموزش مهارت های نرم و مهارت های فنی و حرفه ای،است که می تواند بستر و شرایط لازم برای هموار نمودن مسیر اشتغالزایی جوانان آینده میهن عزیز اسلامی را فراهم کند.

گزارش می افزاید؛ جامعه هدف طرح مدرسه تابستانه مهارت ‌دانش‌آموزان و بازماندگان از تحصیل سنین ۱۲ تا ۱۸ سال است که از سنین ۱۲ تا ۱۵سال با عنوان مهارت‌آموز و سنین ۱۵ تا ۱۸ سال تحت عنوان کارآموز آموزش های مهارتی را کسب می کنند. دوره‌های آموزشی این گروه در قالب دوره‌های آموزشی  ۶۰ تا ۱۲۰ ساعت در ۱۸ مرکز دولتی در سطح استان، برگزار می‌شود.