عملکرد دولت سیزدهم در لرستان
براساس شاخص ها

عملکرد استانداران بر اساس شاخص‌های ارزیابی عملکرد دولت و وزارت سنجیده و خوشبختانه در این زمینه لرستان جزو استان‌های برتر محسوب می‌شود.

در پاسخ به ایجاد شبهه و کم رنگ کردن خدمات دولت سیزدهم در استان وتخریب مجموعه مدیریتی ارشد استان، لازم است نکاتی را به منظور تنویر افکار عمومی متذکر شویم.
در حالی‌که دولت سیزدهم در آغاز فعالیت خود با هزاران پروژه نیمه‌تمام مواجه شده بود، به لطف خداوند منان، در سایه منویات رهبر معظم انقلاب و تلاش مبتنی بر برنامه دولت انقلابی و مردمی، روح امید در کالبد کشور دمیده شد و شاهد رونق پروژه‌های راکد هستیم که لرستان نیز از این قاعده مستثنی نبوده است.
با انتصاب فرهاد زیویار در تاریخ هفتم مهرماه ۱۴۰۰ و متعاقب آن سفرخ رئیس جمهور محترم در نوزدهم آذر ماه همان سال، موضوع توسعه لرستان با اولویت احیای پروژه‌های راکد مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت که خروجی آن به اعتبارات پروژه های عمرانی 6197میلیارد تومان مصوب به اضافه 20میلیارد تسهیلات و همچنین اعتبارات پروژه های اقتصادی 10196میلیارد تومان تسهیلات به اضافه 604/5میلیارد مصوب ختم شد.
در پی سفر رئیس دولت سیزدهم و به محض ابلاغ مصوبات و اعتبارات، بلافاصله تلاش خادمان مردم در استان و در راس آن، شخص استاندار آغاز شد که از دستاوردهای آن می‌توان به نهایی شدن پروژه آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک و مهیا شدن مقدمات ثبت جهان در راستای توسعه گردشگری، اقتصاد و اشتغال استان به ویژه شهر خرم‌آباد اتفاق افتاد.
لازم به ذکر اینکه، مصوبه آزادسازی حریم قلعه فلک‌الافلاک از دهه‌های ۷۰ و ۸۰ روی زمین مانده بود و در این دولت احیا شد.
در ادامه این تلاش‌ها، از سرگیری و تسریع در روند ساخت ورزشگاه ۱۵۰۰۰ نفری خرم‌آباد، راه‌آهن دورود_خرم‌آباد_اندیمشک، گازرسانی به 113روستا، تسریع در پیشرفت فیزیکی بیمارستان نیایش و انجام عملیات و حفر تونل به طول 2کیلومتر در گردنه گله بادوش واقع در شهرستان الیگودرز اتفاق افتاد که تعدادی از پروژه‌های نیمه‌تمام تکمیل و در سفر دوم هیئت دولت که به زودی تحقق خواهد یافت افتتاح و به مردم شریف استان تقدیم خواهد شد.
ضمنا همانطور که مردم شریف و نخبگان سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استحضار دارند لرستان دارای عقب‌ماندگی‌های تاریخی انباشت‌شده از قبل می‌باشد و بیکاری، فقر، تورم و فلاکت آن یک‌شبه و در پی عملکرد این دولت حاصل نشده است که یک‌شبه مرتفع شود اما با این حال، با بهره‌برداری از پروژه‌های مذکور و دهها طرح دیگر قطعا ریل توسعه لرستان تکمیل و به زودی شاهد رونق اقتصادی و اشتغال در آن خواهیم بود که قضاوت آن با آیندگان خواهد بود.
لازم به یادآوری است که عملکرد استانداران بر اساس شاخص‌های ارزیابی عملکرد دولت و وزارت سنجیده و خوشبختانه در این زمینه لرستان جزو استان‌های برتر محسوب می‌شود.

«بخشی دیگر از اقدامات دولت کارآمد ومردمی در استان لرستان با مدیریت جناب آقای دکتر زیویاراز ابتدای دولت سیزدهم تاکنون در حوزه اقتصادی به شرح ذیل می باشد:
1-احیاء 81 کواحد اقتصادی راکد در سال 1401 وفعال سازی مجدد تعداد 55 واحد نیمه فعال در شش ماه نخست سال جاری از جمله احیاء ده واحد بزرگ اقتصادی اثرگذاراز جمله خمیرمایه دورود،خودروسازی بروجرد،صنایع گهر دورود،ماشین سازی لرستان،مجتمع فولاد خرم آباد،آب معدنی بیشه( مینو) و…
2-تکمیل ده طرح بزرگ اقتصادی نیمه تمام از جمله سیمان سفید ازنا،بخش بخار نیروگاه برق500 مگاواتی،طرح توسعه نساجی بروجرد،فاز نخست شیرخشک بروجرد،طرح توسعه شرکت داروسازی اکسیر و…جمعاً برای 2هزار نفر اشتغال پایدار جدید ایجاد شده است
3-فعال سازی حداقل 10معدن بزرگ و افزایش معادن فعال استان از 118 به 128 معدن وآزاد سازی 15محدوده معدنی در قالب مصوبات سفر ریاست محترم جمهور
4-پرداخت450میلیارد تومان تسهیلات مردمی سازی یارانه ها در راستای حمایت ازواحدهای دامی،طیور و…درسال 1401 با عاملیت بانک کشاورزی.(اخذ رتبه نهم کشوری)میزان افزایش تولید 2000تن گوشت قرمز، حدود 1000 تن گوشت مرغ و 3500 تن تخم مرغ
5-اجرای 35 هکتار گلخانه در سال 1401 : آماده نمودن زیرساخت 100 هکتار جدیددرقالب شهرکهای گلخانه ای)درپایان سال 1400 این میزان 78 هکتار بوده که در سال گذشته 35 هکتار افزایش داشته و در سال جدید نیز 35هکتار در حال اجرا می باشد) استان رتبه یک میزان رشد طرح های گلخانه ای در سطح کشور را اخذ کرده است.این شاخص سبب افزایش تولیدات گلخانه ای از 12 به 18هزارتن شده است.

محمود داودی نزاد, [18.11.23 16:11]
فیروز ازادی روابط عمونی, [18.11.23 01:03]
6-کشت های استراتژیک :دانه های روغنی(کاملینا) در سال 1400 به میزان 571 هکتار کشت شد این میزان با افزایش 9برابری در پایان سال 1401 به 5300 هکتار افزایش یافت(اخذ رتبه یک کشوری)همچنین این استان در تولیدکلزا در سال 1401 با 18درصد رشد به رتبه نهم کشوری ارتقا یافت.
7- گندم تحویلی: در سال 1400 بمیزان 123هزار تن بوده که این میزان درسال 1401 به 270 هزارتن ودر سال جاری نیز به بیش از 500 هزارتن افزایش یافت.
8-عملکرد کشاورزی قراردادی: عملکرد استان در سال 1400 بمیزان 6000 هکتار بوده که این میزان در سال 1401 با 750درصد رشد به 45435 هکتار افزایش که در این بخش استان رتبه 5 کشوری را اخذ کرد.
9-افزایش ظرفیت تولید بخش شیلات استان از 30هزارتن به 35هزارتن(با اجرای دو طرح بزرگ مجتمع 3هزار تنی سپیددشت و مجتمع دو اهزارتی چم چیت دورود) وتکمیل زیرساخت های سه مجتمع بزرگ پرورش آبزیان که در صورت تکمیل این طرح ها ظرفیت استان به 40هزارتن فزایش خواهد یافت

ایجاد اشتغال
1-اشتغال ایجاد شده : در سال 1401 تعداد 40316 نفر معادل 103درصد برنامه اشتغال استان تحقق یافته است. (تعهد استان 39145 نفر بوده است) در سال جاری نیزتاکنون بالغ بر12هزار نفر در سامانه رصد ثبت شده است(معادل 41درصد تعهد استان)
2-پرداخت تسهیلات اشتغالزایی: در مجموع با احتساب تسهیلات ریالی(منابع تبصره ای، رونق تولید، مصوبات سفر و…) جمعاً 8هزار میلیارد تومان وهمچنین تسهیلات ارزی 144 میلیون دلار به طرح ها و پروژه های اقتصادی استان تخصیص داده شده که رقمی بی سابقه در تمام ادوار گذشته است.
3- سرمایه گذاری خارجی در استان: از ابتدای شروع دولت سیزدهم شامل طرح باغداری سراب کرتول بروجرد به مبلغ 900 هزاریورو توسط سرمایه گذار اماراتی، طرح گردشگری مجتمع کشت و صنعت به مبلغ 10میلیون دلارتوسط سرمایه گذار آلمانی، طرح فروسیلیکو منگنز به مبلغ 5میلیون دلار در منطقه ویژه اقتصادی ازنا (در مجموع حدود 16میلیون دلار)با تکمیل این طرح ها برای هزار نفر اشتغال جدید ایجاد خواهد شد.
4-شروع ده طرح بزرگ سرمایه گذاری جدید واشتغالزا: از جمله سه طرح فروسیلیس،کاغذ از سنگ ازنا، طرح استیل کورد سلسله،مجتمع پرورش ماهی6هزارتنی سپیددشت،طرح توسعه صنایع گهر دورود،طرح توسعه پالایشگاه پلدختر،گاوداری 7هزار راسی دورود،طرح روغن نباتی بروجرد و…با اجرای کامل این طرح ها برای حدود 5هزار نفر اشتغال پایدار ایجاد خواهد شد.

مصوبات اقتصادی سفر ریاست جمهوری به استان:
تعدادکل مصوبات اقتصادی سفر : 46 مصوبه بوده تعداد مصوبات اجراء شده : 33 مصوبه اجرا شده معادل حدود 72 درصد
تعداد مصوبات در حال اجراء: 9مصوبه معادل حدود 20درصد
تعداد مصوبات انجام نشده ودر حال پیگیری : 4 مصوبه معادل حدود 8درصد
توافقات و دستورات اقتصادی سفر: 6 توافق بوده که همه توافقات تحقق پیدا کرده است(تعیین سازمان مسئولی منطقه ویژه اقتصادی بروجرد،مجوز پایانه صادراتی محصولات کشاورزی، احیاء خودروسازی بروجردتسهیلات بانکی مصوب : 9880 میلیارد تومان بصورت ریالی + 340میلیون یورو بوده است که در مجموع تاکنون حدود3000میلیارد تومان تسهیلات ریالی و 144میلیون یورو بصورت ارزی تامین وبه طرح های اقتصادی استان تخصیص داده شده است .

با آرزوی موفقیت و سربلندی ، برای مسئولین انقلابی و پاکدست نظام جمهوری اسلامی