مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان در آئین اختتامیه دهمین جشنواره مطبوعات استان که در محل سالن شهیدآوینی اداره کل ارشاد لرستان برگزار شد،گفت: نقش رسانه ها، روشنگری و مطالبه گری است.

به گزارش صدای منتقد، «اعظم روانشاد» ضمن خیر مقدم به حضور اصحاب رسانه و مسولان و دست اندرکاران این حوزه اظهارکرد: خبرنگاران، سربازان عرصه جنگ نرم هستند و نقش خبرنگاران و فعالان رسانه در این حوزه بر کسی پوشیده نیست.

وی با اشاره به اینکه در دو حوزه داخلی و جبهه جنگ نرم نیاز به بیان مطالبی است، خاطرنشان کرد: نخست اینکه نقش رسانه در هدایت و روشنگری افکار عمومی و تحقق تمدن نوین اسلامی، بر کسی پوشیده نیست و‌ دوم در حوزه جنگ نرم است که دشمنان تا دندان مسلح با ابرغول های رسانه‌ای شان به ویرانی فرهنگ ایرانی اسلامی آمده‌اند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: با عنایت به اینکه حوزه فعالیت غالب رسانه‌های حاضر در جلسه، لرستان و زاگرس میانی‌ست، بایسته است که بگویم ما مردمان لرستان پیش از آنکه اهالی فرهنگ و مدیران دولتی باشیم، ما مردم لرستان دردمندیم.

وی ادامه داد: مطالبه من از خانواده رسانه این است که مضاف بر همراهی مدیران دولت مردمی و انعکاس عملکرد آنها با زبان های گویا و رسا و قلم‌های متفاوت، از درد کوچه بنویسید، زبان حال مردم باشید و مطالبات آنها را مطرح کنید اما با طرح تحلیل درست و سازنده و ارائه راهکارهای عملیاتی با توجه به ظرفیت‌ها و اعتبارات موجود!

مدیرکل فرهنگ و ارشاد استان تصریح کرد: این امر، خواست دولت مردمی و استاندار عزیزمان است، دولتی که از دل مردم از جنس مردم و برای مردم است.

روانشاد افزود: اما از منظر دیگر؛ در جبهه جنگ نرم و در اقتدا به بانوی تبلیغ و تبیین، حضرت زینب سلام الله علیها، برای جهاد تبیین از طریق ارائه اطلاعات صحیح و دقیق، تحلیل شرایط روز جامعه و تقویت نهضت مطالبه گری عمومی برای تحقق فضای رسانه‌ای سالم و ایمن بیش از گذشته همت کنید، چرا که این همت در عصر رسانه یک ضرورت است.

وی خاطرنشان کرد: چون ما در بحبوحه‌ای زندگی می‌کنیم که ایران در مقابل ابرقدرتهای جهان ایستاده است و این ابرقدرتها از تمامی ظرفیتهای خود برای از پا درآوردن ایران فروگذار نیستند.

وی گفت: هجمه آنها پیش و بیش از اقتصاد، در عرصه فرهنگ است و ابزار و سلاح کارای این جبهه قطع به یقین رسانه است، پس رسانه ما صف بندی و سنگر ماست در مقابل ابرغول های رسانه ای، در مقابل هیمنه هجمه ها با تمامی تمهیدات و سیاست هایی که در تیتر زنی و زوم کردن در جزئیات و در بولد کردن مسائل به کار گرفته است.

وی افزود: ازاین رو هر کدام از شما رسانه های عزیز، سنگری هستید در جبهه فرهنگ و تأثیرگذاری هر کدام‌تان در این جبهه، تأثیرگذاری صدها گلوله‌ی شلیک شده از سنگریست.

روانشاد اظهار کرد:در این میان لازم است بگویم: قدر و غایت شما را به عنوان خواهر کوچکترتان، واقفم.

وی با بیان اینکه در اولین جلسه رسمی خود در دوران زعامتم بر اصلی‌ترین دستگاه فرهنگی استان لازم می‌دانم بگویم: «اعظم روانشاد» تنها اولین بانوی نشسته بر مصدر فرهنگ دولت سیزدهم نیست، اعظم روانشاد نیمی از عمرش را در کنار صفحات و کتابت‌های شما گذرانده است، از جنس رسانه است و نامش به کرات در صفحات رسانه‌های مکتوب و برخط شما آمده است.

وی تصریح کرد: در غایت، روانشاد؛ یکایک نوشته‌ها و رسانه‌هایتان را می‌داند و خوب می‌فهمد رسانه رکن چهارم دموکراسی است یعنی چه؟

وی گفت: میخواهم بگویم: روانشاد کسی است که فرق بین لید و تیتر را می داند،کسی که فرق بین یادداشت و مقاله و گزارش را میداند و حرمت تحلیل را می‌فهمد،کسی که با سوتیتر اشناست، کسی است که از جنس شماست و طی دو دهه زیست در کنارتان، درد مشترک شما محسوب می‌شود و امروز به عنوان خادم یکایک شما در نخستین جلسه رسمی ام با اجماع اهالی رسانه، سوگند یاد میکنم که به مدد شما و پشتوانه یکایک‌تان برای فرهنگ ایران آباد بجنگم، برای صورت سیلی خورده فرهنگ لرستان از پهلوی اول تا مدیران ناکارآمد برای فرهنگ کوچه بجنگم و به آسیب شناسی و آسیب زدایی رسانه بی بدیل لرستان بکوشم.

وی ادامه داد: از اینرو این جشنواره با تمام وجاهتی که دارد، مجالی‌ست برای آنکه بگویم ؛روزنامه نگاران عزیز، شما که در جامعه اسلامی،سمبل تعهد، وظیفه شناسی، دلسوزی، آگاهی‌بخشی و مطالبه‌گری هستید شما که جانتان را برای روشنی‌بخشی و عینیت بخشیدن به رسالت‌تان در طبق اخلاص می‌گذارید.

روانشاد افزود: از این رو انتظار داریم، آستین هایتان را بیش از پیش بالا بزنید که این لرستان، که این ایران، بیش از هر زمانی به همت یکایک ما نیازمند است.

 

خبرنگار /سجادجوانمرد