مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان گفت: فرهنگ لرستان ریشه در سپیده دم تاریخ دارد آنجا که بشر برای نخستین بار در غار کادر به اندیشیدن نشست و آدمی بیش از 40 هزار سال پیش در غار یافته نقاشی را به دنیا هدیه داد.

به گزارش صدای منتقد « اعظم روانشاد» ششم آبان ماه در آیین تکریم و معارفه مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان که در سالن شهید آوینی خرم‌آباد برگزار شد، اظهار کرد: فرهنگ لرستان دانشگاهی است که محصول اندیشه آن 6555 شهید گلگون کفن برای نگهبانی از اسلام و مام است.

وی ادامه داد: فرهنگ لرستان مزین به رهاورد فکری مفاخری چون شهید فخرالدین رحیمی، آیت‌الله کمالوند، آیت‌الله بروجردی، شهید بروجردی‌ و شهید شکارچی‌ها و نورخداهای تا همیشه زنده و مزین است به نام علامه شهیدی، استاد زرینکوب، اوستا، آیت‌الله آدینه‌وند و سید فرید قاسمی است.

روانشاد افزود: فرهنگ لرستان ریشه در سپیده دم تاریخ دارد آنجا که بشر برای نخستین بار در غار کادر به اندیشیدن نشست و آدمی بیش از 40 هزار سال پیش در غار یافته نقاشی را به دنیا هدیه داد و زنان ما نخستین کسانی بودند که در حوزه سیمره به کشاوررزی نشستند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تصریح کرد: این فرهنگ لرستان بود که هنر را به زیباترین وجه ممکن در ساخت مفرغ سورئال به خدمت گرفت، موسیقی را برای التیام سوگ‌ها، سرخوشی‌ها و سورها پیش از آنکه ابزار موسیقی اختراع شود مویه و حوره کرد.

وی بیان کرد: ماحصل چنین فرهنگی بی‌بی مریم‌ها، قدم‌خیرها و قزی‌هاست، بدیهی است اگر شیرمردان ما طلایه داران مشروطه و انقلاب و جبهه‌های جنگ باشند، بدیهی است اگر روز خبرنگار به نام شیردل عرضه رسانه لرستان شهید محمود صارمی باشد و همه اینها نام بار سنگینی است که به‌عنوان خدمتگزار اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان به شانه گرفتم اما با توکل به ذات اقدس حضرت حق و به مدد حضرت زینب(س) و شهدای این مرز و بوم و ارادت و سرسپردگی به مقام عظمای ولایت و جبهه فرهنگ که خط مقدم نبرد ماست دوشادوش یکایک سربازان انقلابی فرهنگ پرچم جمهوری اسلامی ایران را برای اهتزاز هرچه بیشتر به دست می‌گیرم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی لرستان تصریح کرد: از حسن اعتماد وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار لرستان و سپاس و قدرشناسی از همه مدیران گذشته به خصوص منصور احمدی به عنوان اولین بانوی وزارتخانه دولت سیزدهم از خداوند آروزی رو سپیدی و ارتقاء فرهنگم را دارم.

 

خبرنگار /سجادجوانمرد