مسئول موکب مردمی امام خامنه‌ای لرستان گفت: خادمین موکب امام خامنه ای لرستان به‌طور شبانه‌روزی به زائران خدمات ارائه می‌دهند.

به گزارش صدای منتقد،کریم خورشیدوند، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: این موکب به‌عنوان اولین و بزرگترین و مجهزترین موکب مردمی کشور از سال ۱۳۹۲ در ورودی شهر خرم‌آباد در ایام اربعین در زمینه پذیرایی، اسکان، خدمات مکانیکی و خودرویی، خدمات فرهنگی، درمانی و بهداشتی و پاسخ به سؤالات شرعی فعالیت دارد.

وی تصریح کرد: از نظر موقعیت جغرافیایی و استراتژیک چون لرستان در مسیر بیش از ۶۵ درصد زوار اربعین قرار دارد به‌نوعی می‌شود گفت که ما به‌عنوان دروازه اربعین و در مسیر ده‌ها کشور خارجی برای ورود به عتبات عالیات قرار داریم.

مسئول موکب مردمی امام خامنه‌ای با بیان اینکه اکثر منازل روستاهای اطراف این موکب که در کیلومتر ۵ جاده خرم‌آباد_بروجرد واقع شده‌اند، به‌نوعی محل اسکان زائرین هستند، افزود: بیش از ۴۰۰ منزل مسکونی، مساجد و تکایای سطح شهر، حسینیه حبیب بن مظاهر، مسجدالنبی و دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان محل اسکان ضمن ایجاد یک شبکه اعلام آمادگی کرده و بهتر است بگویم که محل اسکان و پذیرایی به‌اندازه کل شهر خرم‌آباد بوده چون من معتقدم درب خانه مردم به روی زائرین آقا امام حسین (ع) باز است و موکب ۱۰۰ درصد مردمی است.

خورشیدوند با بیان اینکه در مباحث پشتیبانی و زیرساختی بعضی از مدیران دولتی مثل اداره برق، شرکت آبفا و شرکت گاز همکاری می‌کنند، اضافه کرد: امسال پیگیر هستیم که این موکب دائمی باشد و ساخت‌وسازهایی مثل آشپزخانه، انبار و سرویس‌های بهداشتی و … در حال احداث بوده که پیشرفت فیزیکی آن‌ها بیش از ۹۰ درصد است.

وی بیان کرد: عموماً مخارج این موکب را خود مردم و خیرین تقبل کرده‌اند و اساس موکب یک کار فرهنگی است، چراکه استراتژی و راهبرد نظام جمهوری اسلامی جریان اربعین است و طبق فرموده رهبر معظم انقلاب در مورد جامعه پردازی و تمدن نوین اسلامی، شبکه گسترده و کنگره عظیم اربعین با شعار یا لثارات الحسین در حال شکل‌گیری است و این جریان به مهدویت و ظهور امام زمان (عج) انشالله خواهد رسید.

خورشیدوند در خصوص فعالیت‌های فرهنگی گفت: موکب محل کنشگری کنشگران فعال و فرهنگی است غرفه‌هایی هم معمولاً داریم که در آن هدایایی فرهنگی اهدا می‌شود که اخیراً غرفه کتاب، تجهیز و به بهره‌برداری رسیده است.

وی با اشاره به زمان خدمات‌رسانی موکب اعظم، اظهار کرد: این موکب دارای حجم وسیعی است. در واقع ما در اوایل دهه محرم کارهای زیرساختی را شروع و حدوداً ۱۸ روز قبل از اربعین، خدمات به زائرین پیاده آغاز می‌شود که در اوایل آمار کمی دارند و به مرور آمار روزانه اضافه می‌شود و تا سه، چهار روز قبل از اربعین اوج شلوغی است.

مسئول موکب امام خامنه‌ای با اشاره به اینکه به‌طور شناور ۲۰۰ نفر در هر شیفت در موکب مردمی امام خامنه‌ای خرم‌آباد کار می‌کنند، گفت: این موکب در سال گذشته تقریباً پذیرای یک‌میلیون و ۲۰۰ هزار زائر در سراسر دنیا بوده و خادمین به‌طور شبانه‌روزی به زائران خدمات ارائه می‌دهند.

خورشیدوند تصریح کرد: ما در مسیر رفت زائرین هستیم و قاعدتاً تا یک روز قبل از اربعین خدمات ارائه می‌شود و روز اربعین یک مراسم جاماندگان برای خادمین و خیرینی که اینجا زحمت کشیده و خدمت‌رسانی کرده و توفیق شرکت در کنگره عظیم مراسم اربعین را نداشته‌اند، برگزار می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: برنامه‌هایی مثل تعزیه، مداحی به زبان‌های مختلف کاروان‌ها که از کشورهای خارجی‌ و استان‌های متعدد می‌آیند و به شیوه و رسم خودشان عزاداری می‌کنند، مراسم زیارت عاشورا، نماز جماعت، توزیع بسته‌های فرهنگی و گاهاً توزیع‌ کتاب یا کتابچه‌هایی که بعضی از دستگاه‌ها می‌آورند، توسط فعالین فرهنگی در موکب اهدا می‌شود.

مسئول موکب مردمی امام خامنه‌ای اضافه کرد: به خاطر موقعیت مناسبی که این موکب دارد زائرین قبل از اینکه وارد شهر خرم‌آباد شوند خدمات می‌گیرند و عموماً از مسیر کمربندی عبور کرده و این کار تردد زائرین را تسهیل و اکثراً وارد شهر نمی‌شوند.

خورشیدوند از تمام مردم، خیرین و فعالین فرهنگی، مذهبی برای مشارکت و همراهی دعوت کرد و گفت: فضای لازم برای بروز و ظهور خلاقیت‌ها فراهم شده و افراد مختلفی با سلیقه‌های مختلف با شعار و هدف مشترک در این برنامه حضور دارند و ما تلاش می‌کنیم تا بتوانیم در آنجا کنگره عظیم اربعین رونق بیشتری پیدا کند.

انتهای پیام