ورزش نقش مهمی در ایجاد ارزش افزوده و تولید ناخالص داخلی داشته و به عنوان یک صنعت با گردش مالی فوق العاده زیاد در دنیا مطرح است که می‌تواند بر تمام شئونات فردی؛ اجتماعی و سیاسی کشورها تأثیر بسزایی داشته باشد. امروزه دیپلماسی ورزشی نیز همپای بسیاری دیگر از راهبردها می‌تواند علاوه بر ایجاد هم افزایی میان ملت‌ها و دولت‌ها؛ نقش تعیین کننده ای در مناسبات اقتصادی و تراز تجاری کشورها ایفا نماید.

من معتقدم برای توجه بیشتر و توسعه ورزش بروجرد ابتدا باید آسیب شناسی دقیق و درستی از مسائل و مشکلات داشته و مسئله محور به موضوع نگاه کنیم. سپس مطالعه ای شود روی نقاط قوت و ضعف ورزشی شهرمان و پتانسیل‌های بالقوه و بالفعلی که در شهر وجود دارد که در این خصوص نیاز است شناخت دقیقی از بافت جمعیتی بروجرد عزیزمان را داشته باشیم. در کنار این قضایا توجه ویژه به جغرافیای طبیعی و هر آنچه که از نعمتهای خدادادی در حق بروجرد عطا شده است می‌تواند ما را به این مسیر سوق دهد که چه رشته های ورزشی در بروجرد بدین ترتیب استعداد سرمایه گذاری بیشتری دارند. آنچه که از قرائن و شواهد بر می‌آید فرهنگ و پیشینه تاریخی بروجرد نشان می‌دهد که این سرزمین زرخیز در زمینه ورزش زورخانه ای و مشتقات آن؛ کشتی؛ تیراندازی؛ دو و میدانی؛ ورزش‌های رزمی و… می‌تواند در کشور حرفی برای گفتن داشته باشد. از سوی دیگر؛ با توجه به امکان بارش‌های خوب فصلی و نزولات جوی در ماه های مختلف سال؛ بهره مندی از ورزش اسکی؛ کوهنوردی؛ موتور سواری؛ اتوموبیل رانی؛ قایقرانی در رودخانه ها و دریاچه های مصنوعی و… می‌تواند مورد توجه جدی تری واقع شود. واضح و روشن است که توسعه ورزش شدیدا نیازمند سرمایه گذاری در آموزش و پرورش است. به عبارت دیگر؛ ما باید کار اساسی و ریشه ای برای ورزش را از مهد کودک‌ها و مدارس آغاز و دنبال کنیم و به صورت رده بندی سنی و دسته بندی شده و بر اساس استعداد یابی واقعی و شناخت دقیق توانمندیهای افراد و میزان علاقه و انگیزه و شرایط خانوادگی و… مسیر درستی را ترسیم و به سرانجام مطلوب برسانیم.
بروجرد با وجود دارا بودن کارخانجات متعدد تولیدی و صنعتی می‌تواند به قطب ورزش کارگری کشور تبدیل شده و از حیث جغرافیایی نیز نقطه مناسبی برای برگزاری انواع اردوهای ورزشی محسوب و مورد استفاده قرار گیرد. از سوی دیگر؛ بسیار لازم و ضروری است که اداره و تشکیلات سازمانی ورزش بروجرد از جهت جانمایی و دسترسی و… در مکانی سرسبز و وسیع و با چشم اندازی پرجاذبه و درخور ورزش و امور جوانان مورد توجه قرار گیرد تا امکان جذب طیف وسیعی از جامعه هدف را داشته باشد.

حسن خسروی.