گزارش تصویری عزاداری روز عاشورا در بروجرد

عاشورا لرستان سراسر ماتم و شور حسین استگزارش تصویری عزاداری روز عاشورا در بروجرد

دهم محرم  مردم در شهرها و مناطق مختلف  لرستان  با حضور سوگوارانه خود  در مساجد، تکایا جایگاه های عزاداری ، گلزارهای شهد، کوچه ها و خیابان‌ها  در ماتم  شهادت جانکاه سرور و سالار شهیدان ابا عبدالله الحسین (ع)  به عزاداری  پرداختند.

برگزاری آیین گل مالی ، نوحه خوانی لری ،  سینه زنی ، زنجیرزنی ، برافراشتن علم و  پرچم های عزا و… از جمله مراسمات سنتی مردم مناطق مختلف لرستان است که در روز عاشورا  توسط عاشقان اهل بیت و خاصه  عزاداران شهادت  امام حسین (ع) و هفتاد و دو تن یار باوفایش  در این دیار کهن انجام می گیرد

 

در حین این مراسم  نوحه‌های محلی مانند دستگیر بی‌دس حسین دسم بیر، ساقی حنا رس حسین دسم بیر(ای برادر بی‌دست امام حسین(ع) کسی که پشت و پناه وی بوده کمک من هم بکن، ای ساقی بی‌دست حسین دست من را بگیر)، ده مین دریای خی دور گرو گم کردمه (در میان دریای خون (در مروارید) گران‌بها گم کرده‌ام، سر می‌دهند.

 

هر ساله در لرستان با فرا رسیدن ایام محرم و صفر به ویژه روزهای تاسوعا و عاشورا مردم لرستان با ارادت خالصانه به ائمه اطهار به ویژه امام حسین (ع) و۷۲ شهید دشت کربلا غرق در عزا و ماتم می‌شوند و بر اساس رسم دیرینه خود که در عزای عزیزترین عزیزان خود را سر تا پا گل  می‌کنند،در روز عاشورا با ایجاد حوضچه هایی از گل و برگزاری آیین گل مالی در عزای سالار شهیدان و اصحابش بر سر و سینه می زنند.

 

در بین برخی مردم دیده می‌شود که پدر و مادرهای لرستانی لباس‌های به گل مالیده جوانان خود را همچنان گل‌مالی شده برای سال آینده نگه‌داری می‌کنند که این کار به نیت بیمه شدن جان و مال و سلامتی فرزندان خود است.

 

در روز عاشورا سازهای غمگینی در استان لرستان که به زبان محلی به آن چمرانه می‌گویند، به صدا درمی‌آید و دسته‌های عزا همزمان با آن سازها بر سر و سینه‌های خود می‌زنند.

 

عزاداری در لرستان از عصر عاشورا به مدت سه شب با انجام مراسم شام غریبان که عزاداران یک دستار سیاه مخصوص به نام کت را به سر و گردن و شانه‌های خود می‌پیچانند، در عزا شرکت می‌کنند و با روشن کردن شمع برای غریبی یاران و اصحاب امام حسین(ع) به پایان می‌رسد.

 

عکس و گزارش: مهدی بیرانوند روژمان