جایزه نیکلا تسلا سال ۲۰۲۳ به همراه مدال طلا در زمینه هوافضا از سوی آکادمی علوم اروپا به مخترع بروجردی رسید.

به گزارش صدای منتقد٬مهران بختیاری پژوهشگر برتر کشوری با ۲۶۵/۵ امتیاز از وزارت بهداشت و همچنین استعداد درخشان کشوری دارای شرکت دانش بنیان آزمامهر مشاور دانش بنیان شدن شرکت شهرکهای صنعتی کل استان لرستان که عنوان اختراع وی با شماره ثبت: ۱۰۸۴۵۰ و طرح( کلاه کربنی شستشوی موی سر فضانوردان بدون دخالت دست) به ثبت رسیده است.

این جوان مخترع بروجردی، همچنین دارای 25 اختراع ثبت شده بوده و ۱۰۰ پرونده دیگر در دست ثبت دارد که یکی از بیشترین اختراعات ثبت شده در ایران را دارد.

وی، عضوبنیاد ملی نخبگان کشور و یکی از مخترعین و نخبگان ملی و بین المللی است که توانسته است تا به حال ۱۳ مدال طلا، نقره و برنز جهانی جشنواره اختراعات و نوآوری از کشورهای مختلف(آمریکا، کانادا، روسیه، چین، ژاپن، ترکیه، رومانی، هند، هلند) را کسب کند.

بختیاری، مدرس کلاس های ثبت اختراع و دانش بنیان شدن است که تابه حال هزاران دانش پژوه با کتاب و آموزش های این مخترع آشنا و به این سمت دعوت شده اند،

وی، نویسنده 6 جلد کتاب چاپ شده در زمینه علوم پزشکی و مخترع شدن است و کتاب های مخترع شو و صفر تا صد ثبت اختراع را نیز به چاپ رسانده است.

تا کنون از این پژوهشگر جوان بروجردی، تعداد ۵ مقاله ISI به چاپ رسیده و ۵ مقاله داخلی و چندین مقاله دیگر نیز در دست چاپ دارد.

داور ثبت اختراع پارک علم فناوری کرمان، پارک علم فناوری همدان و دانشگاه علوم پزشکی از دیگر افتخارات جوان مخترع بروجردی است.

بنابراین گزارش، آکادمی علوم اروپا در هر سال به عناوین گوناگونی به پاس یک عمر تلاش در راه دانش و توسعه علم، نوآوری و صلح برای مردم جوایز ویژه من جمله ” NIKOLA TESLA PRIZE” را جایزه ای اعطا می‌کند که قرار است این جایزه با حضور ریاست آکادمی و چند عضو رسمی آکادمی علوم اروپا و با همراهی پروفسور لعلی در کشور ترکیه به جوان مخترع بروجردی مهران بختیاری اعطا گردد.

به گفته بختیاری، جایگاه آکادمی علوم اروپا در سطح بین المللی(European Academy of Sciences) از جمله معتبرترین مراجع علمی جهان است که جوایز سالیانه خود را به دانشمندان خاصی که دارای شاخص های علمی-پژوهشی مورد تأیید اعضای آکادمی باشند اعطا می کند و این مهم هر ساله فقط یک بار در مجمع عمومی آکادمی رزومه افراد داوطلب به عضویت در آکادمی را به اعضای آکادمی اعلام و پس از بررسی و رأی گیری تعداد 4 یا 5 نفر به عضویت مادام العمر انتخاب می‌‌شوند.

مخترع جوان با بیان اینکه آکادمی علوم اروپا(EAS)یک سازمان غیردولتی و مستقل غیرانتفاعی بین‌المللی متشکل از برجسته‌ترین دانشمندان،دانشگاهیان و مهندسان است که تحقیقات مقدماتی و توسعه فناوری‌های پیشرفته را انجام می‌دهند،اضافه کرد: براین اساس آکادمی علوم اروپا در گواهینامه اهدائی به این مهم تصریح کرده که برای ترویج و اجرای نوآوری ها در اقتصاد ملی و جهانی و کمک قابل توجهی که به پیشرفت جهان در زمینه‌های علم، آموزش، صلح، مدارا و انسان‌گرایی نموده‌اید، گواهینامه ویژه و جایزه نیکلا تسلا آکادمی در سال 2023 به مهران بختیاری تقدیم می شود.

مهران بختیاری که تحت عنوان”آکادمیسین”به عضویت تمام وقت آکادمی علوم اروپا درآمده است از آغاز همکاری‌های علمی-پژوهشی فیمابین پژوهشگران در مسیر گسترش علم در قالب تفاهم‌نامه پژوهشی و فرهنگی موسسه آموزش عالی و دانشگاه فناوری و صنعتی تکنوفست بلژیک خبر داد.