بیش از شش ماه از قرارداد یک شرکت خصوصی با اداره ثبت اسناد لرستان در توزیع عادلانه آگهی های ثبتی می گذرد ولی در این مدت اوج تبعیض، سهم خواهی و سهم قلمبه ای برخی نشریات خاص با زد و بند از این شرکت باعث نارضایتی شدید رسانه های محلی استان که در این شرایط، بسیار سخت و طاقت فرسای مالی گوشه چشمی اندک به سهم آگهی های ثبتی برای جلوگیری از انحلال و تعطیلی مطلق داشتند ولی گویی ارادی برای احقاق حقوق حقه رسانه ها نیست.

براستی تا کی باید دنبال کلیده واژه پر تکرار و حلقه مفقوده این روزهای رسانه های استان یعنی «عدالت» بگردیم و در این مقال عملکرد ناامید کننده ثبت اسناد و ارشاد لرستان در این تخلف بزرگ شرکت و رسانه های خاص غیر قابل بخشش و گناه نابخشودنی است.

در این مدت چند رسانه خاص و متخلف با چاپ انبوه آگهی های ثبتی صاحب درآمد و پول های کثیف آنچنانی می شوند و در طرف مقابل شاهد نابودی و زوال رسانه های واقعی و سالم در رقابت نابرابر با این پدیده زشت و ناصواب «آگهی خواری» و به نوعی دزدی روشن «آگهی دزدی» هستیم.

از استاندار ، دادستان و بازرسی استان لرستان عاجزانه می خواهیم با ورود به توزیع این آگهی ها و مجازات عوامل توزیع ناعادلانه این آگهی ها، امید و عدالت را به رسانه های استان برگردانند.

رسانه‌های استان که همیشه و در شرایط سخت و بحرانی بعنوان رکن چهارم دموکراسی بازوی قدرتمندی برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بوده و نقش به سزایی در امید بخشی آگاهی و مقابله با تهدیدهای رسانه های معاند در اغتشاشات و…. را داشته و دارند.

و در طول سال برای انعکاس واقعی و صحیح حوادث و اتفاقاتی که در پیرامون ما اتفاق می‌افتد تلاش می‌کنند. خبرنگاران به نوعی چشم و گوش جامعه هستند و مطالبات به حق مردم را پیگیری می‌کنند. در تمامی صحنه ها حضور دارند. در حال حاضر توزیع ناعادلانه آگهی های ثبتی در خواب مطلق زمستانی اداره ثبت اسناد لرستان صرفا بین نشریات خاصی توزیع می‌شود و باید شرایطی فراهم شود که مسئولیت توزیع آگهی‌های دولتی ثبتی مجددا به ارشاد تحویل و شفاف بین تمامی نشریات فعال استان تقسیم و توزیع شود و چرخه اقتصادی رسانه‌ها به حرکت در آید.

بی عدالتی در توزیع آگهی های ثبتی موجب فشارهای سنگین اقتصادی و بدهی انتشار هفته نامه به چاپخانه ها شده است و متاسفانه رفتار و واکنش اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان در حال تعطیل شدن نشریات استانی است، به گونه ای است که گویی در عرصه فرهنگی این استان هیچ اتفاقی رخ نداده است.

در حال حاضر در لرستان برخلاف قانون توزیع آگهی های ثبتی ، این آگهی ها بدون نظارت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت می گیرد و این شرکت خصوصی بدون توجه به قانون به طور مستقیم آگهی های خود را در اختیار برخی نشریات مورد نظر خود قرار می دهند و آگهی‌های میلیونی به برخی نمایندگی‌های نشریات کم‌تیراژ و ناشناخته داده شده است و برخی دیگر مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند شده است.

اگر چه تاکنون نشست‌هایی برای بررسی آگهی‌های ثبتی و نحوه توزیع آن بین نشریات با حضور مسئولان فرهنگ و ارشاد لرستان و نمایندگان و سرپرستان نشریات استان برگزار شده است اما تاکنون اداره ارشاد هیچ برنامه برای نشریات فعال و غیر فعال ندارد و تا هم اکنون اراده‌ای برای اجرای آیین‌نامه‌ها و قوانین از سوی متولی مطبوعات لرستان دیده‌ نشده است و نا‌آگاهی برخی از کارکنان نسبت به قوانین و آیین‌نامه‌ها به این موضوع دامن زده است

اما اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان، به رغم وجود مشکلات اقتصادی و هزینه های سرسام‌آور چاپ هیچ توجهی به رفع مشکلات به ویژه سامان بخشیدن توزیع آگهی های دولتی ، ثبتی و… ندارد

از مدیریت ارشد استان که سکان اداره این استان را بر عهده گرفته است، انتظار داریم در آغاز این مسئولیت خطیر، چاره ای برای رفع موانع پیش روی نشریات بومی استان به عنوان موضوع مهم فرهنگی لرستان بردارند اگر پیگیری نکنید بیشتر نشریات تعطیل می‌شوند…

رضا میرزایی