سرپرست بانک توسعه تعاون گفت: با تبیین عملکرد یک ساله در دولت سیزدهم، خالص تسهیلات پرداختی بانک به تعاونی‌ها با ۸۱ درصد رشد همراه بوده است.

به گزارش پایگاه خبری وتحلیلی صدای منتقد، محمد شیخ حسینی سرپرست بانک توسعه تعاون  در نشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه در نمایشگاه رسم تعاون در برج میلاد اظهار داشت: تعاون بخش مردم محور اقتصاد مبتنی بر ارزش‌های اجتماعی و اقتصادی است که پیشینه‌ای تاریخی در کشور دارد.

وی افزود: بانک توسعه تعاون به دنبال ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی با سرمایه دولتی برای توسعه بخش تعاون تشکیل شده است.

شیخ حسینی بیان کرد: تعاون به عنوان فرابخش در همه زمینه‌های اقتصاد حضور دارد و بانک توسعه تعاون مطابق اساسنامه ۷۰ درصد تسهیلات را به بخش تعاون اختصاص می‌دهد.

سرپرست بانک توسعه تعاون گفت: این بانک طی یک سال فعالیت دولت سیزدهم در شاخص‌های عملکردی رشد داشته است، به گونه‌ای که مانده منابع بانک در حال حاضر ۳۲ درصد در مقایسه با ابتدای دولت رشد داشته است و مانده مصارف نیز ۴۸ درصد رشد یافته است.

بانک توسعه تعاون با پرداخت تسهیلات به تعاونی‌ها رشد ۸۱ درصدی را ثبت کرد
وی در ادامه گفت: خالص تسهیلات پرداختی به تعاونی‌ها نیز در طول این یک سال ۸۱ درصد از رشد برخوردار بوده است.

سرپرست بانک توسعه تعاون تصریح کرد: بانک در پرداخت تسهیلات حمایتی ۶۷ درصد رشد محقق نموده است و ۳۶ هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایتی به معرفی شدگان کمیته امداد، سازمان بهزیستی، بنیاد شهید، ازدواج جوانان، فرزند آوری، مشاغل خانگی و خرید تضمینی گندم بوده است.

وی با تبیین عملکرد بانک توسعه تعاون از آغاز طرح اشتغال پایدار روستایی و عشایری تاکنون گفت: طی یک سال اخیر پنج هزار میلیارد ریال در حوزه تسهیلات روستایی پرداخت شده است.

شیخ حسینی در ادامه یادآور شد: بیش از ۲۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات موضوع بند الف تبصره ۱۸ در بخش‌های صنعت و معدن، کشاورزی، صنایع دستی و گردشگری پرداخت شده است همچنین شاخص npl در حد متعارف ۵ درصد مدیریت شده است.

این مقام بانکی افزود: خط اعتباری بیست هزار میلیارد ریالی بانک توسعه تعاون طی تفاهم نامه با معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون برای تعاونی‌ها اختصاص یافته است که معاونت تعاون به همین میزان ظرفیت به بانک معرفی کرده است که پنج هزار میلیارد ریال پرداخت گردیده و مابقی نیز در مرحله پرداخت است.

شیخ حسینی تاکید کرد: هدف گذاری بانک توسعه تعاون در سال جاری پرداخت ۳۱۰ هزار میلیارد ریال است و تسهیلات تکلیفی بانک متمرکز بر تعاونگران و sme ها به پیش خواهد رفت.

وی با اشاره به افزایش سرمایه بانک گفت: مطابق ردیف ۳_۱_ بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه به میزان ده هزار میلیارد ریال برای افزایش سرمایه بانک در نظر گرفته شده و همچنین سهمی به میزان ۳۵ هزار میلیارد ریال مندرج در جزء ۳ تبصره ۱۸ قانون بودجه برای بانک تصور شده که با تحقق این دو مورد، سرمایه بانک به میزان ۴۵ هزار میلیارد ریال افزایش خواهد داشت و در این صورت کفایت سرمایه بانک به حد متعارف ۸ درصد خواهد رسید.

شیخ حسینی ادامه داد: در همکاری با معاونت تعاون، خط اعتباری جدید ۳۰ هزار میلیارد ریالی نیز از سوی بانک از محل افزایش سرمایه و منابع داخلی بانک در نظر گرفته شده است.

این مقام بانکی یادآور شد: کالا برگ الکترونیک به صورت پایلوت در دو شهرستان گرمسار و بافق به مرحله اجرا رسیده است و در صورت موفقیت در سایر شهرهای کشور اجرا خواهد شد.

شیخ حسینی مطرح کرد: بانک توسعه تعاون در اجرای ماده ۵۲ و ماده ۵۶ قانون الحاق نیز عملکرد مناسبی داشته و تأمین مالی پروژه‌های عمرانی در سطح استانها از سوی بانک صورت گرفته است.

سرپرست بانک توسعه تعاون درباره اقدامات فناورانه گفت: تحول دیجیتال بانک در مرحله انجام است و پرداخت تسهیلات عمومی و خرد به صورت غیر حضوری، صدورچک  صیادی دیجیتال در سامانه صیاد و در خودپردازها و سفته و برات الکترونیک نیز به مراحل اجرایی رسیده است.

وی یادآور شد: سند برنامه راهبردی بانک مطابق با سیاست‌های دولت مردمی در حال تدوین است، بخش بندی بازار و مشتریان انجام شده است و بهینه سازی مدل کسب و کار بانک در حال انجام است.

شیخ حسینی از احراز هویت الکترونیک، کیف پول الکترونیک، داشبورد اطلاعاتی شعب و سامانه جامع نظارت و بازرسی هوشمند به عنوان دیگر دستاوردهای بانک یاد کرد و گفت: سیستم بانکداری بانک توسعه تعاون با توجه به نوع خدمات به بخش تعاون بیشتر سنتی بوده است که با ورود و اجرای بانکداری هوشمند و دیجیتال خدمات آنلاین به روز به مشتریان بانک ارائه خواهد شد.

سرپرست بانک توسعه تعاون گفت: بهره گیری از مکانیزم ابزارهای تأمین مالی بسیار مهم است و بانک ضمن پذیرش نقش نوین در این فرآیندها تأمین مالی را با نیاز کمتر به منابع سپرده‌ای به پیش می‌برد.

شیخ حسینی انتشار اوراق گام را خدمتی جدید در شبکه بانکی اعلام نمود و گفت: واحدهای تولیدی می‌توانند در تأمین مواد اولیه از این خدمات و اوراق گام بهره جویی نمایند همچنین بانک توسعه تعاون به میزان ۳۵ هزار میلیارد ریال در صدور اوراق گام ظرفیت دارد.

شیخ حسینی در پایان خاطرنشان کرد: صدور اعتبار اسنادی داخلی و ضمانت نامه ابزاری برای خدمات تخصصی و کمکی برای تجهیز منابع می باشد و هم اکنون سقف اختیار استانها برای تسریع در ارائه این دو سرویس به دو برابر افزایش یافته است.

گفتنی است با مشارکت بانک توسعه تعاون، نمایشگاه رسم تعاون، در برج میلاد طی روزهای هفتم تا سیزدهم شهریور برپا می باشد.

نمایشگاه رسم تعاون

نمایشگاه رسم تعاون با شعار «تعاون، اقتصاد مردم‌نهاد، جامعه عادلانه» با رویکرد معرفی دیروز، امروز و فردای تعاون؛ طی روزهای هفتم تا سیزدهم شهریور در برج میلاد تهران برگزار می‌شود.

این رویداد توسط معاونت تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و با مشارکت و حمایت بانک توسعه تعاون به مناسبت هفته تعاون برپا می‌شود.

بانک توسعه تعاون در این نمایشگاه با ارائه دستاوردهای چندین ساله بانکداری توسعه‌ای و مشارکت در طرح‌های ملی اشتغال‌زایی، خدمات و محصولات خود را برای تعاونگران، فعالین اقتصادی و عموم مردم معرفی می‌نماید.
گفتنی است تعاون به عنوان رویکردی راهبردی در اقتصادهای برتر دنیا مطرح است و در نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران نیز، با هدفگذاری سهم ۲۵ درصدی در اقتصاد ملی، جایگاهی ویژه در پیشرفت اقتصادی کشور دارد.

بانک توسعه تعاون مزیتی برای پیشبرد برنامه‌های  دولت در حوزه تعاون محسوب می‌شود

استاندار تهران طی بازدید نمایشگاه رسم تعاون، بانک توسعه تعاون را مزیتی برای پیشبرد برنامه‌های دولت در حوزه تعاون دانست.

محسن منصوری استاندار تهران در بازدید از غرفه بانک توسعه تعاون در نمایشگاه رسم تعاون اظهار داشت: دولت  سیزدهم اهمیت ویژه‌ای برای گسترش فعالیت تعاونی‌ها قائل است و به عنوان نماینده‌ای ازدولت، آمادگی دستگاه‌های دولتی برای حمایت از فعالیت تعاونگران را اعلام می‌دارم.

منصوری افزود: تعاون ریشه در تاریخ و فرهنگ کشور دارد و آموزه‌های دینی و قرآنی نیز تاکید ویژه‌ای بر تعاون دارد.

استاندار تهران تصریح کرد: نمایشگاه رسم تعاون بسیاری از واقعیت‌ها و کاربردهای تعاون در سطح ایران و جهان را منعکس نموده است و بانک توسعه تعاون نیز از نهادهای توسعه‌ای دولتی برای حمایت از تعاونی‌ها محسوب می‌شود.

منصوری گفت: تعاون راهکاری برای حل بسیاری از چالش‌ها به حساب می‌آید و در ساز و کار تعاون، منافع گسترده‌ای برای بسیاری از اقشار کم توان جامعه ایجاد می‌شود.

در ادامه بازدیدها از نمایشگاه رسم تعاون، حمیدرضا خان‌محمدی مشاور وزیر آموزش و پرورش گفت: «عدالت تربیتی» و «نصیب آموزشی برابر» از مهمترین اهداف جاری وزارت آموزش و پرورش است و یکی از عرصه‌های بنیادی برپایی عدالت اجتماعی، توسعه عدالت در امر تربیت است، بدون شک یکی از ویژگی­های مهم الگوی مطلوب تربیت رسمی و عمومی، عدالت محوری در حوزه آموزش است.

وی افزود: آموزش تعاون به صورت اصولی و کاربردی در میان دانش آموزان می‌تواند ساختارهایی مؤثر برای کار جمعی تلقی شود و فراگیری تعاون و بکار بردن آن در فعالیت‌های آینده دانش آموزان در سطح جامعه راهکاری برای پیشبرد فعالیت‌های آنان است.

گفتنی است در پایان نشست خبری از فعالین و پیشکسوتان حوزه تعاون توسط مقامات حاضر در جلسه با اهدا لوح  تجلیل بعمل آمد.