پایگاه خبری وتحلیلی صدای منتقد، آقای مدیر کل ورزش  کشتی طوفان زده ورزش لرستان با حاشیه سازان به جایی نمی رسد.

بالاخره پس از کش و قوس های فراوان و گمانه زنی های بسیار که انرژی فراوانی را نیز از ورزش  لرستان  گرفته بود سیدآرش قیاسیان ، به عنوان سرپرست جدید ورزش جوانان استان در تاریخ ۲۴فروردین ۱۴۰۱معرفی شد .

وی که از حمایت قاطبه  استاندار لرستان و برخی از نمایندگان استان برای رسیدن به مدیر کلی ورزش لرستان برخوردار بود پیش از این در مسند های رئیس هیات کوهنوردی، رئیس اداره ورزش وجوانان خرم آباد، رئیس بازرسی اداره کل ورزش و جوانان لرستان امتحان خود را پس داده بود. اگر چه قصد بر این نبود که به این زود ی مواردی را با وی مطرح نمائیم و منتظر انجام فعالیت های وی بوده ایم اما برخی از حواشی زود هنگام که این روزها ورزش استان را به خود درگیر کرده بر آن  شدیم تا در همین ابتدای کار به سید آرش قیاسیان مدیر کل جوان و آشنا با ورزش به صراحت مواردی را اعلام تا حاشیه سازان بیش از پیش به مانور خود در گفتن مسائلی که در ادامه خواهد آمد ادامه ندهند.

در اینجا قصد نداریم که بگوییم عملکرد مدیران اسبق استان چگونه بوده اما اعتقاد داریم  همه آنان به اندازه خود و فراتر از امکانات موجود تلاش کرده اند چرا که موقعیت کنونی ورزش لرستان  حاصل کار گروهی ،زحمات مربیان گمنام در جای جای روستاها و شهرهای استان ، روسای هیات های شهرستانی ورزشکاران و خانواده های آنان  و … بوده اما هر چه بوده این بوده که ورزش لرستان در زمانی به دست قیاسیان رسیده که یک وزیر آشنا با مقوله ورزش و جوانان در مسند وزارت ورزش وجوانان می تواند با توجه به نگاه  کاملا تخصصی قیاسی به ورزش لرستان را به آینده امیدوار کند.

اما متاسفانه ورزش لرستان هم همچون دیگر حوزهای استان همواره درگیر حاشیه سازانی بوده که به آنها باید لقب چسبیده های ورزشی داد آنانی که روزی خود را در ورزش دیده و نه تنها برای ورزش استان دلسوزی ندارند بلکه از هر فرصتی برای بدست آوردن منافع استفاده کرده اند . آنانیکه که اگر اوضاع  به وفق مرادشان بچرخد ورزش استان را گلستان می دانند و اگر منابع درآمدی و یا جایگاهشان تامین نباشد هیاهویشان گوش فلک را پر می کند!!!

آنانیکه آمدن مدیران را به رایزنی های خود نسبت می دهند ( همانطور که آمدن قیاسیان را نتیجه تلاش خود می دانند) و بر کنار شدن مدیران را نیز حاصل کارهای خود می دانند!!!

آرش قیاسیان جوان  بگذارید کمی صریح تر با شما سخن بگوییم :

امروز بعضی از آقایان که اتفاقا سعی می کنند حداقل یکی دوبار در هفته به نزد تان بیایند و یا عکس یادگاری با شما بگیرند در این سو و آن سو برای دیگران در حال خط و نشان کشیدن هستند. آنان در لفافه برخی از مدیران شهرستانی و یا روسای هیات های ورزشی و حتی پرسنل اداره کل شما  را مورد تهدید  قرار داده و به زبان رانده که فلانی به همین زودی عوض می شود . ما به حبیب !!! مشورت های لازم را داده ایم البته شاید این صحبت ها به گوش شما رسیده باشد اما نمی دانیم چه دستوری برای برخورد با این عده خاص داده اید .

برادرانه همین حالا به شما می گویم عامل بقای شما و موفقیت بیش از پیش ورزش لرستان دوری از این افراد خاص است !!! همانانی که اگر کار به جایش بیفتد با شما هم می جنگند تا از گود ورزش به بیرونتان رانند .

آقای قیاسیان امروز نیاز اول ورزش لرستان آرامش است از افراد امتحان پس داده کمک بگیرد افراد حاشیه دار از خودتان دور نمایید به صراحت اعلام کنید هدف اول و آخرتان ارتقای ورزش استان است . هیچ شهری برایتان فرق ندارد. استان را به یک چشم می بینید و …..

آقای قیاسیان  به یاد بیارید چه زود دیر می شود …

ورزش امروز از آن دسته ابزاری است که در ایجاد شور و نشاط اجتماعی و حتی شور و نشاط سیاسی هر منطقه‌ای نقش عمده را ایفا می‌کند. امروز ورزش به جز بعد همگانی و قهرمانی در بعدی دیگر چون بعد سیاسی مقبولیتی خاص را در بین سیاسیون کسب کرده است. ورزش استان لرستان در رشته های  جودو ،دومیدانی ، فوتبال ، هاکی ،رزمی ،دوچرخه سواری ،سوارکاری ،کبدی ، کشتی در صف مدعیان برتر این رشته‌ها قرار گرفته وورزشکاران لرستانی علیرغم همه کمبودها در کشور سرآمد هستند..

در سویی دیگر و در خصوص زی‌رساخت‌ها و اماکن ورزشی باید گفت  متاسفانه علیرغم اینکه گفته می شد در دولت های گذشته انقلابی عظیم در خصوص پروژه‌های عمرانی صورت گرفته  و در لرستان  هم به طبع در راستای سیاست‌های کلی دولت سیزدهم در لرستان آن طور که مسئولان ورزش در دولت گذشته می گفتند این پروژه‌ها رنگ و لعابی خاصی

را به ورزش لرستان بخشید. اما متاسفانه میراث دولت های نهم تا دوازدهم در لرستان کلنگ های کارشناسی نشده در ورزش در این راستا هم مسئولان ورزش استان هم از این غا فله جا نماندن و توانستند برای ورزش استان یادگاری‌هایی از دولت برجای بگذارند.

ساخت و ساز بخشی از وظایف اداره کل ورزش و جوانان است و در عوض رشد و پرورش استعدادهای ناب و هنر نگه داشتن قهرمانان از وظایف اصلی وزارت ورزش و جوانان  است که در این زمینه اداره کل ورزش وجوانان  استان  لرستان با ضعف چشمگیر مواجه بوده  و از این مهم غافل مانده است.

در طول این سال‌ها می‌توان گفت که اداره  کل ورزش وجوانان لرستان  در سایه پروژه‌های عمرانی نشسته و به نوعی خود را در پشت پروژه‌های عمرانی پنهان کرده است.

البته در دو سال گذشته با حضور چند بخش خصوصی قوی وبومی در حمایت از ورزش قهرمانی وباشگاه داری نقطه عطف وشاه بیت ورزش لرستان بود.

دکتر مسعود عبدی جوان دهه شصتی با انقلاب در فوتبال لرستان واحیای  نام خیبر در لیگ دسته اول ودکتر حسین رحمتی جوان خوش نام بخش خصوصی با حمایت تیم.های دومیدانی وبوکس وقهرمانی در لیگ های برتر،علیرغم بی اعتنایی محض مسئولان ارشد استان در هر دو.دولت گذشته وفعلی تاحدودی خستگی  را در تن این دو.جوان خیر بخش خصوصی با برخی بروکراسی های اداری زائد گذاشت.

در این سال‌ها سقوط برخی تیم.های لرستانی در لیگ های مختلف و عدم حمایت از این باشگاهها و از دست دادن سهمیه ها و افت محسوس برخی رشته های ورزشی مدال آور از بارزترین ضعف‌های مدیریت ورزش استان بوده است.

متاسفانه در ورزش شهرستان‌ها هم بی‌عدالتی در تقسیمات بودجه البته در سنوات گذشته موج بی‌انگیزگی را به راه انداخته شاهد برآنکه مصوبات در سفر ریاست جمهوری  اسبق وفعلی در برخی شهرستان‌ها بلاتکلیف مانده و در برخی شهرستان‌ها هیچ کدام از مصوبات براثر عدم پیگیری‌ها به مرحله اجرا نرسیده است.

در ورزش حرفه‌ای هم هنر نگه داشتن قهرمانان ورزشی را نداشته‌ایم و پژمردگی و افت محسوس آنها را یکی پس از دیگری شاهد بوده‌ایم هر چند در زمان تصدی حشمت اله امان الهی این مشکلات به حداقل رسیده ولی هنوز تا رسیدن به شرایط ایده ال فاصله داریم.

آقای قیاسیان، لرستان با توجه به ظرفیت‌های فردی و محیطی می‌تواند یکی از استان‌های برتر در کسب مدال‌های رنگارنگ المپیک و جهانی باشد‌ اما ورزش لرستان در گذشته اسیر حضور سیاسیون منفعت طلب چپ وراست برای درست کردن کلاهی از نمد نرم ورزش  برای خودبودند.

در پایان باید به امان الهی مدیر کل اسبق به دلیل عملکزد روبه جلو وجهش خوب ورزش لرستان در بسیاری از حوزه ها ورشته ها خسته نباشید وخدا قوت گفت.

  • محمود داودی نژاد